Cari hesap nedir?

Ana Sayfa GenelCari hesap nedir?
cari hesap nedir

Cari hesap nedir?

Comments off

Bir bankayla müşterileri veya bir malın satıcısıyla alıcıları arasında cereyan eden işlemleri toplayan hesap. Bu hesapta satıcı ve alıcıyı, borçlu ve alacaklı duruma sokan çeşitli işlemler, borç ve alacak kalemleri olarak toplanır. Sonuçta ortaya çıkan borç veya alacak bakiyesine göre alıcı ve satıcılar birbirlerine olan borç ve alacak durumlarını tespit ederler, buna cari hesap denir.

Bir işletmede, borçlu ve alacaklı hesaplar kullanılabilir. Borçlu cari hesaplar, işletmenin mal sattığı veya bir hizmet ifa ettiği müşterilerin ferdi olarak borç durumlarını gösterir. Buna mukabil alacaklı cari hesaplar, işletmenin genellikle bir mal satılması, hizmet ifası dolayısıyle, üçüncü şahıslara olan borç bakiyelerini gösterir. Bankalardaki  hesaplar; mudiler, müşteriler ve muhabirlere ait olmak üzere üç kategoriye ayrılır.

Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre hesap ilişkisinde, karşılıklı borç ve alacaklar, hesap kesimi sırasında tasfiye edilir. Borç ve alacak kalemleri ayrı ayrı talep edilemez. Hesap kesimi sonunda hesap sahiplerine mutabakat mektubu gönderilerek münferit borç ve alacak kalemleri ile bakiyenin tasdiki istenir.

enTİCARİ olarak Cari Hesapları tek bir yerden kullanımınızı kolaylaştırıyor, bulut üzerinden bilgilerinizin kaybolma derdini ortadan kaldırıyoruz. Sizlere en iyi hizmeti verebilmek için 17 yıldır çalışam firmamiz uzun Ar-Ge sonucunda programını geliştirip sizlere sunmaktan gurur duyar.

Soru Sor
Yardıma İhtiyacınız mı var?
enTİCARİ Chat v1.0
Merhaba
Size Yardımcı Olmamı ister misiniz?