enTicari Ön Muhasebe Nasıl Tutulur

Ana Sayfa GenelenTicari Ön Muhasebe Nasıl Tutulur
bbbb

enTicari Ön Muhasebe Nasıl Tutulur

Comments off

enTicari Ön Muhasebe

enTicari Ön Muhasebe: İşletmelerin temel muhasebe işlemlerini takip etmektir.Ön muhasebe işletmenin parayla ifade edilen işlemlerini yani işletmenin nakit parası. veya banka hesapları gibi temel unsurlarının kayıtlarını ve bunların hareketlerini takip etmek için kullanılır.

Ne İşe Yarar?

 muhasebe de şu temel işlemler yapılır:Kasa Hesap Takibi,Müşteri (Cari) Hesabı Takibi,Fatura/İrsaliye İşlemleri,Stok Giriş ve Çıkış Takibi,Müşteri Çek/Senetleri Takibi,İşletme Çek/Senetleri Takibi,Banka Hesap Takibi,Taksit Takibi gibi işlemelerdir.

 muhasebe tutmak işletmelerin muhasebesinin tutulduğu anlamına gelmez.İşletmelerin belgelerini muhasebe defterlerine işlemek,bu belgeler ile mali raporlar. düzenlemek,devletle olan ilişkilerini düzenlemek serbest muhasebeci mali müşavirlerin görevidir.

Faydaları

Muhasebe kayıt sistemleri 2 tanedir.Bunlar tek taraflı kayıt sistemi (basit kayıt) ve çift taraflı kayıt sistemi (Bilanço usülü kayıt) olarak tanımlanabilir. muhasebe tutmak demek ise bu kayıt sistemlerine hazırlık aşaması demektir.Bu belgeler ise işletmeler tarafınfdan toplanır.

İşte bu belgeleri düzenleyerek takip decek kişilere ihtiyaç vardır.Bu kişilerde işletmelrein ön muhasebesini tutmuş olurlar.ön muhasebe elemanları genellikle işyerlerinde çalışır. muhasebe tutmak için yazılmış olan özel paketlerde vardır ve bunlar kullanılır.

 

Faydaları

Kısaca işletmede bir fatura düzenlenmesi gerektiğinde bunu işletme sahipleri,işletmede çalışan biri veya ön muhasebeci düzenleyebilir.Muhasebecilerin her işletme için fatura düzenlemesi imkansızdır bunu da ön muhasebeciler yapar.Ön muhasebe nasıl öğreniilir:

 muhasebe öğremek için yukarıdakş işlemleri yapabilmek yeterli olacaktır.Kasa Hesabı Takibi: İşletmenin nakit işlemlerini takip etmekdir.Bunun için bir kasa defteri vs. tutulabilir.Kasa hesabında işletmeye giriş veya çıkış olduğunda bir harekte meydana gelir.

 

 

 

Detaylı Bilgi İçin Arayınız

Bizi Arayın: 0216 494 26 96

Bize Yazın: info@enticari.com

Detaylı İletişim Bilgisi İçin Tıkayınız.

 

Soru Sor
Yardıma İhtiyacınız mı var?
enTİCARİ Chat v1.0
Merhaba
Size Yardımcı Olmamı ister misiniz?